Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD040I3N1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.0 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0855 x 0.2656 mm |
| Weight | 95/105g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 112.11 X 80.51 mm |
| Outline Depth (D) | 8.3 mm |
| Active Area (H x V) | 82.08 X 61.56 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right bracket |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 470 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/60/40 |
| Viewing Direction | 4:30 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 10.5V (Min.) |
| Lamp Current | 420mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 12.0mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |