Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD050IDW1-A50-0299 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV, MP4 PMP, Video Door Phone, MID UMPC |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.045 x 0.135 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 114.8 X 73.2 mm |
| Outline Depth (D) | 1.43 mm |
| Active Area (H x V) | 108 X 64.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 220mA (Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |