Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD060CHW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.0 |
| LCD Resolution | 720 x 1280 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 247 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.03425 x 0.10275 mm |
| Weight | 38.5/42.0 (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 77.4 X 140 mm |
| Outline Depth (D) | 2.55 mm |
| Active Area (H x V) | 73.98 X 131.52 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HS-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 22 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Voltage | 21.0V (Max.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | 1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for LCD | 16/29mA (Typ.)(IOICC/ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 27 pins |