Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD0702FW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Netbook PC |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.1444 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 162.5 X 97.89 mm |
| Outline Depth (D) | 0.8 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 86.64 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 