Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070I651-C01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player, Video Door Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.107 x 0.370 mm |
| Weight | 160/170g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 164.9 X 100 mm |
| Outline Depth (D) | 5.8 mm |
| Active Area (H x V) | 154.08 X 86.58 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.4 x 89.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Power Consumption | 3.32W (Typ.) |
Backlight System 
Signal Interface 