Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070ISN1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.059 x 0.177 mm |
| Weight | 120g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 156.4 X 122.25 mm |
| Outline Depth (D) | 3.5 mm |
| Active Area (H x V) | 141.6 X 106.2 mm |
| Bezel Area (H x V) | 144.9 x 109.4 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 2.4/5.6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/70/75/75 |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 5.64/6.2/6.84V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 112mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9.5/16.5/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 4.18/17.87/0.212/0.74mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |