Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070PFW3-B02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP4 PMP, MID UMPC |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.150 mm |
| Weight | 95g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 165.75 X 105.39 mm |
| Outline Depth (D) | 3.7 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 90 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.2 x 92.6 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/70/80 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 9.6/10.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/11.0/20.0/-6.8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 20.8/33.3/0.4/0.9mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH12A-40S-0.5SH |
| Signal Interface Pins | 40 pins |