Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD070PFW3-C00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.150 mm |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 164.9 X 100.2 mm |
| Outline Depth (D) | 6 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 90 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.0 x 91.6 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Voltage | 9.6/10.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/11/20/-6.8V (VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 20.8/33.3/0.4/0.9mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |