Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD072IJN1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.2 |
| LCD Resolution | 720 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.070 x 0.211 mm |
| Weight | 170g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 162.6 X 115.3 mm |
| Outline Depth (D) | 5.3 mm |
| Active Area (H x V) | 152.17 X 101.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 155.28 x 104.56 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/60/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/10.4/15.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH28-60S-0.5SH |
| Signal Interface Pins | 60 pins |