Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD080IDW1-B10 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0736 x 0.2070 mm |
| Weight | 240g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 192.8 X 116.9 mm |
| Outline Depth (D) | 6.4 mm |
| Active Area (H x V) | 176.64 X 99.36 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB |
| Signal Interface Pins | 60 pins |