Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD080PS11-A |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.068 x 0.204 mm |
| Weight | 220g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 191.4 X 136.7 mm |
| Active Area (H x V) | 163.2 X 122.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/20/45 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 3.4W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
Signal Interface 