Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD080PXN1-A00-0299 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.05275 x 0.15825 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 170.5 X 130.2 mm |
| Outline Depth (D) | 1.23 mm |
| Active Area (H x V) | 162.048 X 121.536 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/70/60 |
| Viewing Direction | 4:30 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/8.9/22.0/-7.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VHL) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |