Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD089IFW1-C00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.9 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1890 mm |
| Weight | 180g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 213.36 X 129.55 mm |
| Outline Depth (D) | 5.15 mm |
| Active Area (H x V) | 195.072 X 113.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Pins | 30 pins |