Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD090IF41-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.083 x 0.2435 mm |
| Weight | 273/283g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 211.4 X 131.7 mm |
| Outline Depth (D) | 6.4 mm |
| Active Area (H x V) | 196.8 X 116.88 mm |
| Bezel Area (H x V) | 200.0 x 119.9 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Min.) |
| Lamp Voltage | 655 ± 66V |
| Lamp Current | 5.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9/23.5/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 10/46.7/0.25/0.23mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |