Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD100IFW1-C01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 118 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.07175 x 0.21525 mm |
| Weight | 255g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 235 X 145.8 mm |
| Outline Depth (D) | 5.8 mm |
| Active Area (H x V) | 220.416 X 129.15 mm |
| Bezel Area (H x V) | 223.42 x 132.15 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/50/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 9.9/10.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 200mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9.48/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 6.4/54/0.2/0.5mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | P-TWO |
| Signal Interface Model | AF7301-N2G11A |
| Signal Interface Pins | 30 pins |