Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD100PXN1-B01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Weight | 170/185g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 215.62 X 166.74 mm |
| Outline Depth (D) | 4.7 mm |
| Active Area (H x V) | 202.752 X 152.064 mm |
| Bezel Area (H x V) | 205.4 x 154.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 3/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/70/60 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 2.913W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.4V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 215mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |