Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD101PUW1-A00-0299 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1920 x 1200 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 225 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0565 x 0.1695 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 224.46 X 144.98 mm |
| Outline Depth (D) | 0.77 mm |
| Active Area (H x V) | 216.576 X 135.36 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HS-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH34SJ-34S-0.5SH(50) |
| Signal Interface Pins | 34 pins |