Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD110PHW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 11.0 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0595 x 0.1784 mm |
| Weight | 230/240g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 256 X 154.7 mm |
| Outline Depth (D) | 5.2 mm |
| Active Area (H x V) | 243.63 X 136.97 mm |
| Bezel Area (H x V) | 246.45 x 139.80 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 2.4/5.6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Current | 20/20.6mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 300mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | FI-XB30SL-HF10 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |