Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD140PNW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 14.0 |
| LCD Resolution | 1600 x 900 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 131 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0645 x 0.1935 mm |
| Weight | 280g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 320.4 X 205.1 mm |
| Outline Depth (D) | 3 mm |
| Active Area (H x V) | 309.6 X 174.15 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/15/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Current | 22.0/22.5mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.51A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Tyco |
| Signal Interface Model | 5-2069716-3 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |