Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD170MGW1-B00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1440 x 900 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.085 x 0.255 mm |
| Weight | 1.37Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 389.2 X 254.5 mm |
| Outline Depth (D) | 11.5 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 367.2 X 229.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 370.5 x 232.8 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 3/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/65/85 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 14.76W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Min.) |
| Lamp Voltage | 589.5/655/769.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.5/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 510/610/710mA (Min./Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | MDF76URW-30S-1H(58) |
| Signal Interface Pins | 30 pins |