Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD170PG11-A |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1440 x 900 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.085 x 0.255 mm |
| Active Area (H x V) | 367.2 X 229.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |