Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD170PGW1-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1440 x 900 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.085 x 0.255 mm |
| Weight | 675/6.9g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 382.2 X 244.5 mm |
| Outline Depth (D) | 6.5 mm |
| Active Area (H x V) | 367.2 X 229.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 370.6 x 232.9 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (8-M2) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 6/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/65/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 6.35W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Voltage | 750V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 330mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STARCONN |
| Signal Interface Model | 093F30-B0B01A |
| Signal Interface Pins | 30 pins |