Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD190ME11-A |
|---|---|
| Diagonal Size | 19.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.098 x 0.294 mm |
| Weight | 2.40Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 404.2 X 330 mm |
| Outline Depth (D) | 20.3 mm |
| Active Area (H x V) | 376.32 X 301.056 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |