Brief Information 
| Brand / LCD Model | HANNSTAR HSD250MUW3-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 24.5 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 89 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.094 x 0.283 mm |
| Weight | 1.75Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 568 X 330 mm |
| Outline Depth (D) | 9.8 mm |
| Active Area (H x V) | 543.46 X 305.69 mm |
| Bezel Area (H x V) | 547.3 x 309.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 4 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/75/85 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 3 strings x 2CN |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 44.8V (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | ACES |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1.0 ± 0.2A |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STM |
| Signal Interface Model | MSCK2407P30 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |