Brief Information 
| Brand / LCD Model | HITACHI TX18D38VM0EAA |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application, Medical Display |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.150 mm |
| Weight | 90g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 162.8 X 103.1 mm |
| Outline Depth (D) | 4.5 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 90 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.1 x 92.5 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) on up, down slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 1.80W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 22V (Typ.) |
| Lamp Current | 41.1mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
TX18D38VM0EAA
|
|---|