Brief Information 
| Brand / LCD Model | HITACHI LMG6411PLGE |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.4 |
| LCD Resolution | 240 x 128 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 50 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.500 x 0.500 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 159.4 X 101 mm |
| Outline Depth (D) | 9 mm |
| Active Area (H x V) | 119.97 X 63.97 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Grey mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 250/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Voltage | 100V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Max.) |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VDD) |
|---|---|
| Input Current for LCD | 6.0mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Pad |
| Signal Interface Pins | 10 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LMG6411PLGE
|
|---|