Brief Information 
| Brand / LCD Model | HITACHI LMG6910RPGR |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.360 x 0.360 mm |
| Weight | 200g |
| Outline Dimension (HxV) | 160 X 109 mm |
| Outline Depth (D) | 11 mm |
| Active Area (H x V) | 115.17 X 86.37 mm |
| Bezel Area (H x V) | 122.0 x 90.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Reflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0/22.0V (Typ.)(VDD/VEE) |
| Input Current for LCD | 20/15V (Typ.)(IDD/IEE) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 14 pins |