Brief Information 
| Brand / LCD Model | HITACHI TFTMD38170CBA |
|---|---|
| Diagonal Size | 15.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 5 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.099 x 0.297 mm |
| Weight | 1.20Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 350 X 265 mm |
| Outline Depth (D) | 25 mm |
| Active Area (H x V) | 304.128 X 228.096 mm |
| Bezel Area (H x V) | 308.8 x 232.7 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 600V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Min./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST, JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 720/950mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | IL-FHR-F40S-HF |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
TFTMD38170CBA
|
|---|