Brief Information 
| Brand / LCD Model | HYDIS HV056WX1-300 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.6 |
| LCD Resolution | 1280 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MID UMPC |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0315 x 0.0945 mm |
| Active Area (H x V) | 120.96 X 75.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |