Brief Information 
| Brand / LCD Model | IDTECH IAQS80F |
|---|---|
| Diagonal Size | 21.3 |
| LCD Resolution | 2560(LCR) x 2048 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Medical Display |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.055 x 0.165 mm |
| Weight | 2.97Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 459.8 X 375.3 mm |
| Outline Depth (D) | 49 mm |
| Active Area (H x V) | 422.4 X 337.92 mm |
| Bezel Area (H x V) | 426.4 x 344.5 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (6-M3) on left & up, down bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | DD-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | Grayscale |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 52.1W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (4 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.7/1.7A (Min./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE, JAE |
| Signal Interface Model | FI-X30S-HF-NPB, IL-Z-8PL-SMTY, IL-Z-5PL-SMTY |
| Signal Interface Pins | 30 pins, 8 pins, 5 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
IAQS80F
|
|---|