Brief Information 
| Brand / LCD Model | INNOLUX AT056TN02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.6 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Video Door Phone, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.118 x 0.362 mm |
| Weight | 142g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 126.5 X 100 mm |
| Outline Depth (D) | 5.7 mm |
| Active Area (H x V) | 113.28 X 84.708 mm |
| Bezel Area (H x V) | 116.08 x 87.51 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/10/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| Lamp Voltage | 470/528V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 5.9/6/6.1mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5/5/15V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH) |
| Input Current for LCD | 4/12/0.2/-0.5mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 26 pins |