Brief Information 
| Brand / LCD Model | INNOLUX C03028-02Z |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 480 x 640 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 271 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0855 x 0.098 mm |
| Weight | 9.7 ± 0.97g |
| Outline Dimension (HxV) | 45 X 71.4 mm |
| Outline Depth (D) | 1.3 ± 0.07 mm |
| Active Area (H x V) | 41.04 X 62.72 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 