Brief Information 
| Brand / LCD Model | INNOLUX NO080ICE-GB1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 800 x 1280 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.04485 x 0.13455 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 112.64 X 181.8 mm |
| Outline Depth (D) | 1.07 ± 0.15 mm |
| Active Area (H x V) | 107.64 X 172.224 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 