Brief Information 
| Brand / LCD Model | IVO M070SWN3-R0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.039 x 0.117 mm |
| Weight | 103g (Typ.) |
| Outline Depth (D) | 3 mm |
| Active Area (H x V) | 149.76 X 93.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | PET, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 3.0W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 