Brief Information 
| Brand / LCD Model | IVO M090SWP1-R0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 104 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0825 x 0.2327 mm |
| Weight | 255g |
| Outline Dimension (HxV) | 211.1 X 128.4 mm |
| Outline Depth (D) | 7.1 mm |
| Active Area (H x V) | 198 X 111.696 mm |
| Bezel Area (H x V) | 201.0 x 114.7 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/50/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.1A (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |