Brief Information 
| Brand / LCD Model | JCT CJM16C0101 |
|---|---|
| Diagonal Size | 16.1 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.083 x 0.249 mm |
| Weight | 3.08Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 399.72 X 332.98 mm |
| Outline Depth (D) | 40.7 mm |
| Active Area (H x V) | 318.72 X 254.98 mm |
| Bezel Area (H x V) | 327.72 x 263.98 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 100:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.7M |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 30/33W (Typ./Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.6A (Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | FCI |
| Signal Interface Model | PHEC100R-R211 |
| Signal Interface Pins | 100 pins |