Brief Information 
| Brand / LCD Model | KINSOON KSN121SN01-A03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 12.1 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application, Public Info Display |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1025 x 0.3075 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 276 X 209 mm |
| Outline Depth (D) | 9.6 mm |
| Active Area (H x V) | 246 X 184.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 249.0 x 187.5 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 2000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/60/80 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
Backlight System 
| Lamp Type | WLED |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 300/400mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | FI-SEB20P-HF |
| Signal Interface Pins | 20 pins |