Brief Information 
| Brand / LCD Model | KYOCERA KCG047QVLAB-G060 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.100 x 0.300 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 122.4 X 90 mm |
| Outline Depth (D) | 5.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 40:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
Signal Interface 