Brief Information 
| Brand / LCD Model | KYOCERA KCG075VG2AC-G00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.5 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.079 x 0.237 mm |
| Weight | 265g |
| Outline Dimension (HxV) | 184 X 139.8 mm |
| Outline Depth (D) | 12.7 mm |
| Active Area (H x V) | 151.66 X 113.74 mm |
| Bezel Area (H x V) | 153.7 x 115.8 mm |
| Mount & Brackets | Rear mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 30:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 270/280 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/20/40 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 58K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 410V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/4.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Kyocera |
| Signal Interface Model | 08-6210-020-340-800 |
| Signal Interface Pins | 20 pins |