Brief Information 
| Brand / LCD Model | KYOCERA KHS038AA1AJ-L89 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.080 x 0.240 mm |
| Weight | 65g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 73 X 94 mm |
| Outline Depth (D) | 6.7 mm |
| Active Area (H x V) | 57.58 X 76.78 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 15:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 250/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/45/30/20 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 275V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/2.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 22 pins |