Brief Information 
| Brand / LCD Model | LAIBAO S180-01-A112G48M1T5 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.8 |
| LCD Resolution | 128 x 160 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.073 x 0.219 mm |
| Weight | 3.2g |
| Outline Dimension (HxV) | 32 X 42.71 mm |
| Outline Depth (D) | 1 mm |
| Active Area (H x V) | 28.032 X 35.04 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/35/15 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 