Brief Information 
| Brand / LCD Model | LAIBAO S37001A112G46S2T5B3 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.7 |
| LCD Resolution | 240 x 400 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 126 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.067 x 0.201 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 52.24 X 88 mm |
| Outline Depth (D) | 0.6 mm |
| Active Area (H x V) | 48.24 X 80.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/45/25 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 