Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-DISPLAY LH240Q35-SH01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 2.2g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 40.52 X 56.36 mm |
| Outline Depth (D) | 0.40 ± 0.5 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 