Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-DISPLAY LB070WV4-SD01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP4 PMP, MID UMPC |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1893 x 0.0629 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 104.6 mm |
| Outline Depth (D) | 5.1 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 151.44 X 90.576 mm |
| Bezel Area (H x V) | 153.84 x 92.98 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (L/R) |
| Power Consumption | TBD |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.9/10.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 154mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 4.9/10mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LB070WV4-SD01
|
|---|