Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-DISPLAY LH550QH1-SD02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.5 |
| LCD Resolution | 1440 x 2560 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 537 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.01575 x 0.04725 mm |
| Weight | 34.8 ± 3.5g |
| Outline Dimension (HxV) | 72.64 X 142.01 mm |
| Outline Depth (D) | 2.08 mm |
| Active Area (H x V) | 68.04 X 120.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 20.3V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(IOVCC/DVDDH/DVDDL) |
| Input Current for LCD | 50/14/14mA (Typ.)(IOICC/DIDDH/DIDDL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Model | BM10SB(0.8)-44DP |
| Signal Interface Pins | 44 pins |