Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-DISPLAY LM215WF3-SDD1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 21.5 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0825 x 0.2475 mm |
| Weight | 2.05/2.15Kgs (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 528.3 X 318.765 mm |
| Outline Depth (D) | 11.05 mm |
| Active Area (H x V) | 475.2 X 267.3 mm |
| Bezel Area (H x V) | 477.6 x 269.7 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 415 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 6.5/7.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 30.72W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6 strings |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Min.) |
| Lamp Voltage | 59.5/62.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60.0/62.5mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | molex |
Signal Interface 
| Signal Interface | DisplayPort |
|---|---|
| Signal Interface Class | DisplayPort |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 378/539/701mA (Min./Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | I-PEX, molex |
| Signal Interface Model | 20525-130E-01, 53780-8602 |
| Signal Interface Pins | 30 pins, 2 pins |