Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-ELECTRONICS LP121SQ |
|---|---|
| Diagonal Size | 12.1 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -10 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1025 x 0.3075 mm |
| Weight | 430g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 275 X 197 mm |
| Outline Depth (D) | 6 mm |
| Active Area (H x V) | 246 X 184.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 250.0 x 188.5 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ2.6, 2-R1.3) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 100:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/10/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 705V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 400mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | WR-L40S-VF-1 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |