Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LB080WV5-TA01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0736 x 0.2070 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 199 X 121 mm |
| Outline Depth (D) | 16.5 ± 0.5 mm |
| Active Area (H x V) | 176.64 X 99.36 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/50 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |