Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LC130V01-A2 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.0 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 61 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.138 x 0.414 mm |
| Weight | 1.25Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 289.2 X 227 mm |
| Outline Depth (D) | 18.9 mm |
| Active Area (H x V) | 264.96 X 198.72 mm |
| Bezel Area (H x V) | 269.0 x 202.8 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/45/45 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 16.2W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
| Lamp Voltage | 540/555/655V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.)(VLCD) |
| Input Current for LCD | 206mA (Typ.)(ILCD) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF9B-41P-1V |
| Signal Interface Pins | 41 pins |