Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LH190Q01-SH02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.9 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 211 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.040 x 0.120 mm |
| Weight | 2.80 ± 0.28g |
| Outline Dimension (HxV) | 32.8 X 46.08 mm |
| Outline Depth (D) | 0.8 ± 0.05 mm |
| Active Area (H x V) | 28.8 X 38.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |